Jesteś tutaj

Warunki techniczne gabinetu stomatologicznego

 

Warunki techniczne, jakie gabinet powinien spełniać, aby można było wykonywać w nim sedację określa nowe rozporządzenie Ministra  Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. (Zobacz Rozporządzenie)

§38 W salach operacyjnych oraz innych pomieszczeniach, w których podtlenek azotu jest stosowany do znieczulenia, nawiew powietrza odbywa się górą, a wyciąg powietrza w 20% górą i w 80% dołem i zapewnia nadciśnienie w stosunku do korytarza; rozmieszczenie punktów nawiewu nie może powodować przepływu powietrza od strony głowy pacjenta przez pole operacyjne.

Uwaga! W rozporządzeniu brak jest zaleceń co do sprawności wyciągów, tzn krotności wymiany.  

Czynności konieczne do spełnienia, aby wprowadzić sedację wziewną do swojej praktyki stomatologicznej.
  1. Wykonaj nawiew i wyciągi powietrza zgodnie z §38 rozporządzenia MZ z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. (Wentylacje www.arktik.pl
  2. Skontaktuj się z najbardziej dogodną dla Ciebie firmą sprzedającą gazy N2O i O2 (patrz Zakup N2O) i poproś o umowę na dostarczanie gazów. Uwaga - butle należy wynająć - koszt wynajmu 1 butli to około 270 zł na rok.
  3. Prześlij do hurtowni gazów medycznych: umowę dostarczania gazów N2O o O2 i wynajmu butli oraz kopie dokumentów rejestracyjnych i zakup gazy.
  4. Zakup aparat MDM i urządzenia i materiały konieczne do zamontowania aparatu do sedacji wziewnej.
  5. Umów się na dostarczenie aparatu i kurs szkoleniowy.