Jesteś tutaj

Podręcznik sedacji wziewnej

 

"Podręczniku sedacji wziewnej N2O/O2"

Publikacja zawiery pełny opis metody sedacji wzewnej

Podręcznik można zakupić w firmie Morpheus Gold

formularz kontaktowy

Cena: 90 zł

 

 

Przedmowa do wydania polskiego "Podręcznika Sedacji wziewnej N2O/O2" Morris Clark, Ann Brunick 

autor: dr n. med. Janusz Kącki , anestezjolog

 

Historia światowej anestezjologii potwierdza fakt, że największych odkryć w zakresie zniesienia bólu operacyjnego dokonali przed 150 laty anestezjolodzy. Horace Wells odkrył znieczulające właściwości podtlenku azotu. Morton w 1846 roku w Bostonie zastosował eter do znieczulenia ogólnego.

Praca i determinacja pionierów anestezjologii oraz ich odkrycia pozwoliły uwolnić chorych od doznań bólowych w czasie operacji i otworzyły drogę dla szybkiego rozwoju nowoczesnych metod chirurgicznych.

Od kilku lat śledzę losy tłumaczy niniejszego podręcznika, lekarzy stomatologii - Jacka Kowalskiego i Michała Rancewicza, którzy od pewnego czasu zmagają się z przeciwnościami związanymi z wprowadzeniem mieszaniny podtlenku azotu z tlenem do sedacji chorych podczas zabiegów stomatologicznych. Metoda jest prosta w zastosowaniu, tania i bezpieczna, i z tych powodów powinna znaleźć szerokie zastosowanie podczas wielu nieprzyjemnych i bolesnych zabiegów, którym naddawany jest pacjent na fotelu stomatologicznym.

Niewątpliwie dzięki poczynaniom dr Jacka Kowalskiego podtlenek azotu znalazł zastosowanie w ratownictwie jako środek uśmierzający ból. Stomatolodzy nadal niezwykle ostrożnie podchodzą do sprawy stosowania tego gazu do uspokajania swoich chorych podczas wykonywanych zabiegów leczniczych. Mam nadzieję, że opublikowanie przekładu opracowania pod tytułem "Podręcznik sedacji wziewnej N2O/O2" autorstwa Morrisa Clarka i Ann Brunick będzie ukoronowaniem działań obu Panów i przyczyni się do szerokiego stosowania podtlenku azotu w stomatologii, ratownictwie i wszędzie tam, gdzie człowiek cierpi z powodu bólu.

Przywołanie przez lekarzy stomatologów odkrycia Wellsa ma na celu przypomnienie środowisku lekarskiemu, że z bólem powinno się walczyć wszędzie, gdzie to jest możliwe. Wskazują również, że istnieją sposoby proste, bezpieczne i ekonomiczne.